Školní rok 2020/2021Školní rok 2020/2021 Houbový guláš - nejoblíbenější receptyHoubový guláš - nejoblíbenější recepty Jeřabiny - nejoblíbenější receptyJeřabiny - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
pondělí 28.09. 2020
Dnes má svátek Václav
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

5 nejbláznivějších velikonočních tradic ze světa

2. 04. 2018 | Velikonoce ve světě
Každá země slaví velikonoční svátky jinak. Nad některými zvyky budete vrtět hlavou, jiné jsou úsměvné. Nechali byste se dobrovolně ukřižovat? To raději české vyšlehání. Ať už dodržujte zvyky nebo ne, podle kalendáře na nás již dýchá jaro, tak proč si ho nezpříjemnit i několika velikonočními tipy.

Velikonoce, které připomínají zmrtvýchvstání ukřižovaného Ježíše Krista, nemají v moderní době takovou oblibu, jako Vánoce a to i přes to, že patří k nejdůležitějším náboženským svátkům v roce. Pro víceméně ateistické Česko tyto svátky spíše symbolizují příchod jara, období plodnosti a pučící přírody. Sváteční období spojujeme s tradičními zvyky, jakými jsou malování vajíček, pečení beránka nebo mazance. Ráno na Velikonoční pondělí chodí muži a chlapci od domu k domu hodovat. Při recitaci básní šlehají ženy a dívky pomlázkou, která symbolizuje plodnost. Ti menší si vykoledují barevná vajíčka a sladkosti. Pro ty starší je pak připravena i sklenka alkoholu.  

Jak to mají o Velikonocích ve světě

5 nejbláznivějších velikonočních tradic ze světa1.    Asi nejabsurdnějším zvykem, který běžně praktikují na Filipínách, je přibití na kříž po vzoru Ježíše Krista. Tento počin slouží jako pokání a odpuštění pro ty, kteří zhřešili. Lidé si nechávají zatloukat hřebíky do dlaní a snášejí bičování řemeny. Vzhledem k tomu, že tato tradice má hluboké kořeny, asi to funguje. Doma to ale nezkoušejte!

2.     V Německu mají o dost úsměvnější zvyk. Majitel domu se pokouší vejcem přehodit střechu, zatímco jiný člen rodiny z druhé strany chytá. Pokud se mu to povede, má vyhráno. Dům bude ušetřen od hromů a blesků.

3.    Co ale můžete vyzkoušet, je chorvatský zvyk, tzv. tuckanje. Tento zvyk nebo spíše hra spočívá v tom, že si ťukáte vajíčky tak dlouho, dokud jedno z nich nepraskne. Tomu, komu zůstane skořápka celá nebo nejméně poškozená, vyhrává. Pro romantické duše pak doporučujeme vyzkoušet zvyk, kdy se dívky koupají ve fialkách.

4.    O maďarských Velikonocích musí nejednu ženu bolet hlava. Nejdříve jsou ženy a dívky polity vodou, aby byly plodné, pak na ně muži ještě stříkají voňavky a parfémy.

5.    V Anglii byste kraslice hledali jen stěží. Na každém kroku jsou však k dostání čokoládová vajíčka. Zatímco v Čechách dává vajíčka slepička, v Anglii zajíc! Malé děti věří, že vajíčka nosí ušatec a schovává je různě po domě a zahradě. Tento zvyk se pomalu zabydluje i u nás. Jakému dítěti by se nelíbilo, hledat další schované sladkosti?

Nutno podotknout, že některé státy kroutí hlavou i nad našimi zvyky. Šlehání berou jako gesto násilí na ženách a odsuzují ho. Proto by se hlavně muži měli řídit heslem, že nic se nemá přehánět a šlehat pouze symbolicky.


Zdroj, foto: Costa Coffee


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tipNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !