Bezová šťáva a bezový sirup - nejoblíbenější receptyBezová šťáva a bezový sirup - nejoblíbenější recepty Rebarborový koláč - nejoblíbenější receptyRebarborový koláč - nejoblíbenější recepty Rybízová marmeláda - nejoblíbenější receptyRybízová marmeláda - nejoblíbenější recepty Bílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chutiBílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chuti
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Čtvrtek 21.06. 2018
Dnes má svátek Alois
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Prodloužený velikonoční víkend

24. 04. 2011 | Zvyky a tradice
Asi hodinku od Prahy máme chalupu, kam každé Velikonoce vyrážíme zažít tradiční velikonoční zvyky. Už od soboty snad každý kluk má ručně upletenou pomlázku - samozřejmě kromě pražské naplaveniny, která si pomlázky zpravidla vozí s sebou koupené na farmářských trzích. Rovněž tak řehtačky už v Praze většinou nikdo sám nevyrábí, ale pohodlně si je zakoupí na trhu.

Stejně tak košíky, které na vesnici Pražáci naplní domácími vajíčky. Přeci jen je to větší jistota, že jsou dobrá, žlutá a čerstvá. Na farmářských trzích se sice také prodávají vejce, ale to vůbec neznamená, že jsou domácí. Zatím ani neexistuje žádné pravidlo, jaká přesně mají být vejce, která se prodávají na farmářských trzích, čehož využili mnozí prodejci, kteří sice prodávali vejce řádně označená, ale nikoli domácí z českých farem bez chovu v klecích. Z mnoha velikonočních tradic a zvyků zbylo v Praze snad už jen zdobení vajec, ale většinou dojde jen na nalepení pár obtisků, které vyšly jako příloha nějakého ženského týdeníku. Proto tolik lidí láká vyjet na venkov a zažít tu pravou atmosféru Velikonoc.

 Mnoho lidí ani netuší, že Velikonoce patří mezi státní svátky, jejichž datum je každý rok jiný. Velikonoční svátky vždy slavíme v neděli následující po prvním jarním  úplňku. Když první jarní úplněk připadne na neděli, slavíme Velikonoce až další neděli. Pondělí velikonoční podle těchto pravidel může připadnout na den v rozmezí od 23. března do 26. dubna. 

V letošním roce Velikonoční neděle připadá na 24. dubna. Jedná se tedy o nejzazší termín a také o příslib, že by počasí mohlo být teplé a slunečné. V mnoha rodinách se peče beránek, který je v křesťanství jedním ze symbolů Ježíše Krista, protože podle křesťanské víry je on beránek obětovaný za spásu světa. Ale u nás na chalupě stejně jako mnoho českých rodinách se Velikonoce slaví spíše komerčně. Začíná to velkým nákupem v hypermarketu,
který obsahuje také čokoládové zajíčky, vajíčka a nejrůznější sladkosti pro koledníky.

Dříve tak často vyhledávané pohlednice zpravidla nahradily telefonáty a e-maily.

Nejvíce natěšeni jsou chlapci a muži na Velikonoční pondělí, kdy chodí po domácnostech svých  známých a šlehají ženy a dívky pomlázkou z vrbového  proutí. Pomlázka tvoří až dvacet čtyři proutků a je dlouhá až dva metry, zdobená pletenou rukojetí a barevnými  stužkami. Chlapci se po tradiční koledě těší na čokoládová vajíčka a drobáky, muži si rádi dají štamprli něčeho silnějšího. Kdo v pondělí večer řídí do Prahy, je vám asi předem jasné - manželka.

pppeettrr - čtenář
ChytráŽena.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 
Čtěte takéKomentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !