Velký roční horoskop na rok 2019Velký roční horoskop na rok 2019 Jarní prázdniny 2019 - termínyJarní prázdniny 2019 - termíny Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna?
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Vánoční strom
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
pondělí 21.01. 2019
Dnes má svátek Běla
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

VELIKONOCE ve Španělsku

12. 04. 2014 | Velikonoce ve světě

Velikonoce jsou hlavním španělským svátkem, celé Španělsko zachvátí náboženská horečka. Předzvěstí Velikonoc jsou procesí o Květné neděli, tato procesí vyjadřují to, co se pojí s Utrpením Ježíše Krista – čili smutek, pohnutí a bolest. V době mezi Květnou nedělí a Božím hodem velikonočním se ocitá na ulicích množství pozlacených nosítek se sochami. Lidé často zpívají sborově úryvky písní, které velebí Pannu Marii nebo Ježíše Krista.

Ráno na Velký pátek jsou z kostelů vynášeny sochy Virgen de la Macarena a Virgen de la Esperanza /naděje/. Tyto obřady jsou mnohdy provázeny emocionálními projevy. Mezi ceremoniemi na severu – nejslavnější se konají ve městě Valladolid /o Velkém pátku procesí s 28 různobarevnými sochami, představujícími výjevy z Kristova umučení/ - procesími a ceremoniemi na jihu, kupř. v Seville, Málaze a Murcii jsou drobné rozdíly. Seveřané prožívají Svatý týden téměř jako tragedii, což je dáno jejich mentalitou – jsou rezervovaní a velmi lpí na tradici. Naproti tomu kupř. v Seville mají obřady téměř radostný charakter, je to důsledek emocionální  a extrovertní povahy Andalusanů.

velikonoceNejpůsobivější procesí jsou pořádána v Elche /jižně od Alicante/ - toto město je ze tří stran obklopeno lesem z více než třísettisíc palmových stromů,/les byl údajně založen Féničany již 300 let př.Kr./ Z těchto vybělených palmových listů se pletou krásné a nápadité sochy. Náboženské spolky v celé zemi - bratrstva - v různých kostýmech nesou ulicemi měst různé obrovské sochy, které znázorňují Pannu Marii, Krista nebo Umučení Ježíše Krista. Tyto sochy jsou v procesích doprovázeny lidmi, převlečenými za biblické postavy nebo kajícníky ve vysokých bílých kuželovitých kápích jen s průzory pro oči. Celý šat je taky bílý /velmi mi to připomíná oděv KuKluxKlanu/. V některých městech se odehrávají scény pod širým nebem na motivy Ježišova umučení. Někde lidé s sebou táhnou těžké kříže, občas je možno vidět i velmi starý rituál sebemrskání.

V období předvelikonočním před začátkem půstu je možno se pobavit v ulicích měst karnevalem s radostí nad blížícím se koncem zimy. Největší karnevaly se konají na Tenerife v městě Santa Cruz. Je to jeden z nejznámějších evropských karnevalů, je mimořádnou slavností v ulicích a nádhernou podívanou pestrých převleků a latinskoamerické hudby. Karneval začíná volbou královny slavností a vyvrcholením je masopustní úterý, načež na Popeleční středu se pořádá velký „pohřební“ průvod sardinky. Tato velká napodobenina sardinky, představující zimu - se uloží obřadně nebo spálí. Karnevaly se taky konají na ostrovech Lanzarote a Gran Canaria. Dříve – za Frankova režimu – byly karnevaly potlačovány a zakazovány, údajně kvůli nevázanosti, prostopášnosti a povrchnosti. Protože se slaví Velikonoce již od čtvrtka do pondělí, vzniká dlouhý víkend, zvaný „puente“ – můstek. Mnoho lidí k tomu přidá pár dní dovolené a setkávají se s příbuznými, nejčastěji v letoviscích, kde se pak v širokém rodinném kruhu i s přáteli baví u dobrého jídla a vína. Vloni kupř. vznikl „velikonoční most“ dlouhý 9 dní. V restauracích se podávají obvyklé pokrmy typické pro všechny svátky - tj. široká škála ryb a mořských plodů, přímořská letoviska zažívají „týdenní malou sezónu“.

Obvyklým velikonočním pokrmem je velikoční pečeně - Roscon de Pascua. V rodinách se peče velikonoční věnec nebo bochánek ze sladkého těsta jako na rohlíky, vtlačují se do něj barvená vejce, uvařená na tvrdo. Každý věnec nebo bochánek má v sobě malého plastového panáčka, kdo ho ve své porci najde, ten bude mít štěstí. V obchodech se dají koupit na tvrdo vařená barvená vejce a na trzích krátké pomlázky upletené z bambusu, tyto však slouží pouze jako dekorace obydlí. Rodiny mezi sebou navzájem obdarovávají děti čokoládovými vejci a zajíci a těší se z toho, že se mohly opět setkat a strávit spolu příjemné chvíle. Vzájemná pospolitost a soudržnost rodin je pro španělský lid typická.


MartaB - čtenářka
ChytráŽena.cz
článek vyšel také na stránkách autorky

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 Komentáře
« Předchozí   1   2   3  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil
Přeju krásné svátky všem. Po česku a přiměřeně.
Obrázek uživatelky
profil
Ano,jak píšete-jiný kraj,jiný mrav.A MartaB "čundrbabka" umí ty mravy moc pěkně popsat!Blani,jsem Valaška-už 69 let-a tak jsem dříve zažila pravidelné vyšlehání jalovcem.Ovšem pokud se šmigrust nezvrhnul v alkoholové orgie,tak to bylo přesně tak,jak píše Oggovka:jarním proutkem pohladit,pomladit ženy...Bohužel je to teď i na Valašsku často v takové formě,jak píše Oggovka...
Obrázek uživatelky
profil
Hezký článek, poučila jsem se.Smajlík
Já s našimi velikonočními zvyky tak špatné zážitky nemám.
Švihání jalovcem muselo být fakt hrozné a ještě házet do rybníka...
Obrázek uživatelky
profil
Taky je mi líto, že se kulturní tradice slavení jarních svátků leckde změnily na konzumní UŽIJ SI, KDYŽ NA TO MÁŠ. Vyrostly generace, které nezajímají lidové zvyky. Že muž měl jarním proutkem pohladit ženy, na kterých mu záleželo, aby omládly a zkrásněly, se zvrhlo. Do baráku se bez pozvání hrne parta podnapilých (často i nezletilců), místo koledování huláká: Obyčejná vejce neberem, jen čokoládová! a hlava nehlava zmydlí nejen své spolužačky, ale i starou babičku u kamen. U nás je za 14 dní po Velikonocích pouť a staří lidé vyprávěli, že mládenec, co dostal od děvčete vejce, jí za to koupil něco z pouti. Tím DAROVANÝM vajíčkem něco pěkného v životě začínalo. Tím siláckým chlastem spíš něco končí.
Už i školáci si myslí, že něco oslavovat znamená se opít.
Sláva a dík těm, co oživují a dodržují tradice jinak!
Obrázek uživatelky
profil
pěkně napsaný článek...jak se říká ,jiný kraj,jiný mrav...
schvaluji,že ve Španělsku nejsou žádní opilci..taky je nenávidím ,zkusila a prožila jsem si své...
ale jsem ráda za jiné velikonoční zvyky a tradice a jsem šťastná a hrdá za to, že je smím dodržovat a předávat svým dětem a vnoučatům...
malý příklad...jedna naše chytrulka zveřejnila fotečky kraslic,které vytváří,jsou tak nádherné,že nad nimi srdce plesá...
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles