Bezová šťáva a bezový sirup - nejoblíbenější receptyBezová šťáva a bezový sirup - nejoblíbenější recepty Rebarborový koláč - nejoblíbenější receptyRebarborový koláč - nejoblíbenější recepty Rybízová marmeláda - nejoblíbenější receptyRybízová marmeláda - nejoblíbenější recepty Bílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chutiBílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chuti
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
pondělí 18.06. 2018
Dnes má svátek Milan
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Velikonoční koledy a říkadla

4. 03. 2013 | Koledy

Velikonoční koledy a říkadla neodmyslitelně patří k Velikonočním svátkům a my vám přinášíme ty nejznámější Velikonoční koledy a říkadla.

Hody,  hody, doprovody, dejte vejce malovaný, nedáte-li malovaný, dejte aspoň bílý, slepička vám snese jiný, za kamny v koutku, na vrbovém proutku, proutek se ohýbá, vajíčko kolíbá, proutek se zláme, slepička z něj spadne. Vajíčko se odkoulí do strejčkovy stodoly, vajíčko křáp, slepička kdák, panímámo, máte mi ho dát!

Hody, hody doprovody, dejte medu, žádné vody, nechci vody, dejte medu, jinak od vás neodejdu. A nakonec, tetičko, dejte pěkný vajíčko.

Tetka kam jdete? Co to nesete? Pár vajíček od slepiček, kousek másla od kraviček a Zuzance na gatě.


Velikonoční koledy a říkadla


Zas skřivánek zazpívá a svítí sluníčko, dojdi k nám, Janíčku, pro pěkné vajíčko.

Dej vám Pán Bůh dobrej den na Zelenej čtvrtek, abyste měli tak dlouhej len, jako je tento proutek. Proutek se červená, leníček se zelená, ať vám Pán Bůh požehná.

Stávej hore, Marijáno, dávej vajco každé ráno! Ben, ben, blechy ven a vajíčka do košíčka, sem!

Velikonoční koledy a říkadla

Smrt nesem za lesem, nové léto přinesem. Radujte se, mládenci s červenými pletenci. Radujte se, babky s červenými jabky. Jaký je to mazanec bez koření, bez vajec? Svatý Jiří vstává, zem odemykává, aby rostla tráva, travičká zelená, růžička červená, fiala modrá.

Nesu nesu smrtku k Zelenýmu čtvrtku, až tu smrtku odnesu, nové léto přinesu. Smrťáka neseme s velkým nosem, do vody ho dáme, nad ním zazpíváme.

Velikonoční koledy a říkadla

Pomlázka se čepejří, ať nám Andulka nevěří; budeme jí honit ze dveří, poběhneme za ní do kuchyně, třebas tam byla hospodyně, a z kuchyně do pokojíčku, až dostaneme po vajíčku.

Komu vajíčko daruju, toho upřímně miluju. Komu vajíčko dám, toho ráda mám.V malovaným vajíčku posílám ti hubičku.

 

Velikonoční koledy a říkadla

Čtěte také další články o Velikonocích:
Velikonoční básničky
Velikonoční říkanky
Velikonoční zvyky na Valašsku
Náš SPECIÁL: VELIKONOCE


Autor: Mlynarova1
Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 
Čtěte takéKomentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !