Sváteční tabule našich předků byly obtěžkány mnohem méně a znatelně skromnějšími pokrmy než v dnešních dnech, co se ale zachovalo dodnes, jsou některé druhy servírovaných jídel. Základem vždy byly potraviny odkazující na začátek nového života v přírodě, jako mladé bylinky a vejce.
Velikonoční hody začínají Popeleční, jinými slovy také Škaredou středou. Kulinářské zvyky spojené s oslavami tohoto dne si do dnešní doby přílišnou popularitu nezachovaly, podmínkou každého připraveného jídla totiž bylo, že na talíři muselo vypadat škaredě. Na základě tohoto zvyku následně vznikly trhance. Ty se servírovaly jak na sladko, tak na slano, například se slaninou nakrájenou na kostičky a uškvařenou na sádle.

Boží hod Velikonoční byl ve znamení vydatných polévek a v bohatších rodinách nechybělo ani maso, zejména drůbež, skopové, králičí, či vepřové. Nedílnou součástí sváteční tabule byl také velikonoční beránek. Při Velikonočním pondělí se servírovala již zmiňovaná vejce v jakékoliv podobě, nejčastěji smažená, ale často také jako příloha k masu či jako zavářka do polévky.
Při přípravě těchto pokrmů se hospodyně musely spoléhat pouze na svou manuální sílu a zručnost.
V dnešní době záleží již jen na vás, které kuchyňské spotřebiče si do kuchyně pořídíte, aby vám s přípravou velikonočních pochutin pomohly. Ať už jste se pro tento rok rozhodli připravit si pokrmy čistě tradiční, nebo chcete naopak vyzkoušet něco neotřelého a moderního, určitě se můžete spolehnout na nenahraditelnou pomoc moderních spotřebičů. Nechte tedy práci na technice a vyražte s rodinou či přáteli třeba na příjemnou jarní procházku.
Zdroj, foto: Catler