Od 12. dubna se na několik dní stanou součástí jídelníčků většiny rodin obarvená natvrdo uvařená vejce. Někde se bude dělat vajíčkový salát z koledy, jinde zase ze zbytků, pro které si již koledníci nepřišli. Mnozí z vás se sice nebudou moci několik dalších týdnů na vejce ani podívat, ale tradice je tradice a k druhým nejvýznamnějším svátků, v roce – tedy k Velikonocům − prostě patří.
Kraslice lze připravit mnoha způsoby. Téměř každý však začíná barvením. Vaše prababičky se proto museli na Velikonoce pečlivě připravovat. Pro zelená vejce totiž potřebovaly dostatek šťávy ze špenátu, pro hnědá dubovou kůru, žluté barvy dosáhly šafránem či odvarem z cibulových slupek, červené zase odvarem ze slupek cibule červené a octa nebo červeného zelí či řepy. Vy to máte mnohem jednodušší. Stačí jít do drogerie a požadované barvy si koupit v prášku.
Prášek nasypete do půl litru horké vody, přidáte 2 až 3 lžíce octa a koupel pro vejce je připravena. Opatrně je do ní vložíte, necháte asi 10 minut barvit, vyjmete a dáte oschnout. To je všechno. Pak už stačí kraslice naleštit olejem nebo sádlem a mohou přijít koledníci. Anebo, máte-li trochu více času, můžete vejce barvit jinak:
V misce nad svíčkou rozehřejte trochu vosku – nejlépe včelího, ale může být i z jiné svíčky. Chcete-li, aby byl barevný, nalámejte do misky barevnou voskovou pastelku. Do tužky zapíchněte špendlík a jeho hlavičkou, namočenou tekutém vosku, ozdobte drobnými tahy bílá vejce. Takto připravená je ponořte do rozmíchané barvy z prášku a nechte přibližně 10 minut koupat. Vyjměte je a počkejte, až budou zcela suchá. Pak nahřejte vosk na vejcích nad svíčkou a hadříkem ho opatrně setřete.
Zdroj: Moje Velikonoce.cz
Vendi V.
ChytráŽena.cz