-Komerční sdělení-

Proč se některé zvyky a tradice uchytí a oslavují po staletí a jiné zanikají?
Ať už se jedná o zažité, striktně a dogmaticky dodržované rituály nebo o lidmi milované lidové krajové oslavy, řadu z nich přebíráme do svých domovů a neotřese s nimi
Některé zvyky na nás zapůsobí tak, že je pojímáme za své a přebíráme do svých rodin napříč kraji. Tak jsme si například nenechali vzít pomlázku. Prostřednictvím čerstvě natrhaných vrbových proutků do žen vstupuje mládí a krása. Na Českomoravské vysočině se zase například na Velikonoce napekla tak zvaná Hlavička z telecího a uzeného, nadrobno nasekaného masa s krupičkou a vejci a mladými kopřivami. Napeklo se jí třeba několik pekáčů a jedla se i studená po celé svátky. Krajově se odlišují nejenom pokrmy, ale i kraslice, které připravují dívky na Velikonoční pondělí, jako symbol jara, života a plodnosti. Podle významu barev jimi obdarovávají koledující muže.
Český výrobce skleněných ozdob Koulier na rozhraní regionu Vysočina a Chrudimsko není na trhu sice dlouho, ale již v loňském roce se pokusil o rozšíření tradice jarního zdobení skleněnými foukanými a malovanými ozdobami. Jarní kolekci barevných ptáčků doplnil skleněnými malovanými kraslicemi a zájem o ně byl obrovský. Jednat se přitom může o velice decentní dekoraci nebo naopak hodně barevnou, jako jsou Velikonoce samy.
