Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem, který v očích věřících oslavuje úžasnou událost – zmrtvýchvstání Ježíše Krista, syna Božího, který se obětoval za hříchy všech lidí, aby jim dal možnost záchrany své duše. Pro nevěřící pak Velikonoce představují především oslavu jara a pomlázku. Mezi lidmi si daleko větší popularitu získaly Vánoce, nicméně Velikonoce představují pro křesťany skutečně nejkrásnější období roku.
Symbolika velikonočního beránka má několik úrovní. Jaký je vlastně beránek z běžného pohledu? Ztělesňuje bezbrannost, svou jemnou vlnou čistotu a upřímnost, jako mládě také oddanost a poslušnost.
Beránek v židovské tradici představuje celý lid Izraele. Ten jako Boží stádo spočívá v rukou Stvořitele, který jej vede coby pastýř ovečky. Stará se o ně, krmí je, učí a také stříhá... Ovce plně závisí na péči pastýře, podobně člověk spočívá podle židovské víry v rukou Božích. Izraelité na Velikonoce slavili Hod beránka, pojídali tedy skopovou pečeni, aby si připomněli své vysvobození z mnohaletého egyptského zajetí.
V křesťanské tradici beránek jako mírné, poslušné stvoření personifikuje samotného Ježíše Krista, kterého (tak jako Izraelité skutečného beránka) obětoval Bůh za spásu lidstva.
Beránek, jako mládě je také symbolem všech mláďat, počátku nového života a také jara probuzeného po dlouhé zimě, koloběhu života a zázraku stvoření. Ježíš je ve společnosti beránka také často zpodobňován na historických malbách.
V dnešní době už lidé nepřemýšlejí nad původem jednotlivých symbolů. Děti a také mnozí dospělí znají sladkého pečeného beránka jen jako „značku“ Velikonoc, ale mnohdy ani neví, proč se tyto svátky slaví a co s nimi má malé zvířátko společného. Až tedy na Velikonoční pondělí zakrojíte beránka, vzpomeňte si, co vlastně znamená a povyprávějte o tom svým dětem. Třeba je příběh zaujme a Velikonoce pro ně získají nové kouzlo.
agrant - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz