Tradice pravoslavných Velikonoc jsou staré, lidé se na ně chystají dlouho a velmi důkladně. Taky se např. v Rusku připravují typické velikonoční pokrmy a ozdoby. Lidé si dávají vzájemně i dárky. Někdy se dokonce dávají i na hroby blízkých.
Pečou se tzv. kuliče, sladké pečivo poněkud připomínající naše mazance, mají ale čepici z polevy, která může být dále zdobena nebo je na vrcholu i svíčka, v oblibě jsou i tvarohové moučníky, které mají určený tvar, ale dají se zformovat při troše šikovnosti i bez formy. Uvnitř obsahují rozinky a podávají se nakrájené jako řezy, protože vypadají jako zvláštní věže či pyramidy, říká se jim , což pak ještě uvedu, podle celého období pascha.
Lidé se obdarovávají barvenými vejci, ta jsou taky jako u nás symbolem plodnosti. Po slavnostní bohoslužbě v chrámě, na níž se stále dokola opakují slova o Kristově vzkříšení - vstal z mrtvých Kristus, smrt smrtí překonal a jsoucím ve hrobech život daroval, se věřící třikrát vzájemně políbí se slovy Kristus vstal a odpovědí je Vskutku vstal. Na mši jsou svěceny velikonoční pokrmy, které si lidé donesli s sebou. Velikonoční hody nastávají až po návratu z bohoslužby. Té předcházel dokonce průvod kolem chrámu, který se třikrát obchází.
Velikonočním svícím se u nás také říká paškál, pro Velikonoce mají pravoslavní slovo pascha, původ je latinský, ve Francii je to obdoba / les / Paques, nejdůležitějšímu dni celého 39 dnů trvajícího období, velikonoční neděli, se v ruštině říká dodnes voskreseňje, protože rusky se vzkříšení řekne voskresenije. Obdobné je to i v jiných jazycích.
Ráda bych se vrátila ještě k oblíbeným barvám velikonočního času. Kněžská bohoslužebná roucha jsou ve světlých barvách. Velikonoční vejce bývají často červená. Podle legendy prý Máří Magdaléna, která šla oznámit římskému císaři Tiberiovi, že Kristus vstal z mrtvých, nesla, jak bylo žádoucí, císaři dárek, a to bílé slepičí vejce coby symbol nového, dalšího života.
Když císaři sdělila zprávu o Kristově vzkříšení, Tiberius posměšně řekl, že to je tak pravda, jako je pravda, že by bílé vejce v její ruce zčervenalo. Ale ani to nedopověděl a stalo se - vejce zčervenalo.
V pravoslaví není známa pomlázka jako u nás či polévání vodou. Zato mají pro postní čas zajímavá pojmenování jednotlivých dnů, třeba přívlastky sýrový nebo masový znamenaly, že se nesměly tyto potraviny jíst.
I když se např. v sovětském Rusku tradice pravoslaví vymycovaly, žijí a přetrvávají, kuliče se vesele pečou ve vesnicích i ve městech dodnes.
Takže veselé Velikonoce i vám všem .XB ! / pokud některé umíte azbuku, tak je to začátek velikonočního pozdravení v pravoslaví- Christos voskres!
Prababka - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz