Tak jako první se těším na jarní úklid, to moc žen asi ne, ale baví mě, když svítí sluníčko a já mohu otevřít okno dokořán a dýchat vůni jara a přitom uklízet a vyhnat všechny staré bacily a vše připravit.
Pak jako další po uklízení přijde zdobení bytu krásnými a veselými barvami a zajíčky, vajíčky, beránky a hezkými tradicemi. Myslím si, že Velikonoce jsou veselejší než celé jaro. A jedna naše nej tradice na Velikonoce je pletení pomlázek. Na Velikonoční pondělí ráno muži a chlapci chodí po domácnostech svých známých a šlehají ženy ručně vyrobenou pomlázkou z vrbového proutí.
Pomlázka je spletena až z dvaceti čtyř proutků a je obvykle od půl do dvou metrů dlouhá a ozdobená pletenou rukojetí a barevnými stužkami. Já je pletu s mojí babičkou a moc nás to baví, je to úžasné. A pak barvení vajíček, to je naše druhá a zábavná hra.
Barvíme je voskem, háčkujeme na vajíčka obaly, barvíme je v barvách a spousta dalších. Je velmi moc způsobů. A co nesmí chybět na našem stole je beránek, mazanec, jidáše, houbová velikonoční nádivka. Tato jídla máme každým rokem a vždy si na nich moc pochutnáme. A ještě vám prozradím nějaké básničky.
Panimámo zlatičká, darujte nám vajíčka,
nedáte-li vajíčka, uteče vám slepička do
horního rybníčka a z rybníčka do louže, kdo
jí odtud pomůže?
Hody, hody, doprovody, dejte vejce malovaný,
nedáte-li malovaný, dejte aspoň bílý, slepička
vám snese jiný, za kamny v koutku, na
vrbovým proutku, proutek se ohýbá, vajíčko
kolíbá, proutek se zláme, slepička z něj
spadne. Vajíčko se odkoulí do strejčkovy
stodoly, vajíčko křáp, slepička kdák,
panímámo, máte mi ho dát !
A ještě můj nejoblíbenější recept na výborné jidáše:
500 g polohrubé mouky, 100 g másla, 1/4 litru mléka, 50 droždí, 50 g moučkového cukru, 1 vanilkový cukr, 2 žloutky, strouhaná kůra, trocha soli, 50 g sekaných loupaných mandlí na posypání, 1 bílek na potření těsta
Droždí promícháme se lžící cukru, přidáme trochu mléka a mouky. Kvásek necháme vzejít na teplém místě. Do mísy dáme ostatní přísady, přidáme vzešlý kvásek a vypracujeme pružné těsto. Posypeme moukou, přikryjeme utěrkou a dáme na teplé místo kynout, až těsto zdvojnásobí svůj objem. Vykynuté těsto rozválíme na vále posypaném moukou a skleničkou vypichujeme kolečka. Přendáme na plech, ještě chvíli necháme kynout. Rádýlkem uděláme rýhy, potřeme rozšlehaným bílkem s troškou mléka a posypeme mandlemi. V předehřáté troubě upečeme dorůžova. Jidáše se tradičně podávají čerstvé a s medem.
Autor: Katka21212